Kde vyštudovať vysokú školu? Predsa v Anglicku!

Kam putuje nejedna prihláška mladých Slovákov, ktorí chcú skúsiť šťastie na vysokej škole? Do zahraničia. Narastajúce číslo prihlášok na štúdium do zahraničia je alarmujúce pre našu krajinu a jej ekonomiku, ale dúfajme, že šťastnejším pre osudy mladých ľudí, ktorí si po skončení štúdia budú môcť nájsť zaujímavé miesto so štedrým platom,… v zahraničí. V žiadnom prípade však rozhodnutie týchto ľudí nekritizujem, naopak. Prajem im to. Pokiaľ aj Vy rozmýšľate nad študovaním vysokej školy v zahraničí a jeho výhodami, tak sa poďte spolu so mnou pozrieť na niektoré z dostupných možností. Okrem toho si poďme k danej téme povedať niekoľko konkrétnych informácií.

knihy

Cez 2 500 "našich" absolventov vyštudovalo, alebo práve študuje v zahraničí a to celkovo na 40-tich zahraničných univerzitách. K najčastejším a najpopulárnejším voľbám k pobytu, ale predovšetkým k štúdiu sa radí Spojené kráľovstvo (United Kingdom), ktorého až 18 univerzít sa nachádza v prvej 100-vke svetového rebríčka hodnotenia univerzít (QS). Spojené kráľovstvo je tak v počte vysokoškolských študentov tesne na druhom mieste za USA.

noční město

Z pohľadu Veľkej Británie sa najviac záujemcov hlási do Anglicka a to na základe väčšieho výberu univerzít, ako aj širšieho zameranie študijných odborov. Aj napriek požadovanej sume za štúdium sú údajne náklady v tejto krajine nižšie, než napríklad v Dánsku, kde je štúdium zo zákona bezplatné, čiže zdarma. Počas doby štúdia tak v konečnom dôsledku vyjde aj napriek tomu z finančného hľadiska lacnejšie štúdium na univerzitách v Anglicku, nevraviac o dostupných odboroch a teda následných možnostiach spojených s veľmi dobre platenými pozíciami.

univerzita

•         V prípade, že záujemca momentálne nedisponuje potrebnou sumou k prihláške, môže využiť tkzv. študentskú pôžičku dostupnú v krajinách EÚ, no po vyštudovaní a zaradení sa do práce ju následne bude musieť splácať.