Každý pozná kŕč. Najčastejšie sa s ním stretávame po cvičení, alebo po nadmernej fyzickej záťaži. Odborne sa tomuto stavu hovorí spazmus, alebo spazmy. Ide o kontrakciu svalov bez toho aby sme to mohli ovládať.
Kŕč môže byť spôsobená nervovou stimuláciou, prípadne samovoľnou aktivitou svalu. Má to na svedomí svalová bunka, ktorá sa takto správa len za určitých podmienok.
- Pri veľkej fyzickej námahe organizmu dochádza k dehydratácii. Dehydratovaná bunka reaguje stiahnutím sa. Ak je dehydratovaných viac buniek spôsobia stiahnutie svalu.
- Nedostatok elektrolytov – ide hlavne o minerály, ktoré sú pre výživu buniek veľmi dôležité. Ak máme v tele nedostatok alebo nerovnováhu minerálov bunky zle fungujú a spôsobujú kŕče.
- Zlý prietok krvi môže spôsobiť problémy so spazmusom
- Úraz svalu, poškodenie miechy
Kontrakcia môže postihnúť celý sval, alebo len jeho časť. Môže trvať pár sekúnd, ale aj celý deň. Postihuje svaly kostrového svalstva, ale aj hladké svaly, ktoré sa nachádzajú v okolí artérií a v orgánoch. Ak dôjde k spazme v okolí brucha prejaví sa to ako kolika. Aby ste mali istotu, že ide naozaj o koliku a nie je to nič vážnejšie stačí ak urobíte pár krokov. Pri pohybe bolesti, ktoré sú pre koliku typické ustupujú. Ak si sadnete bolesti sa znova vrátia.
Ako sa zbaviť kŕčov.
Najlepší spôsob ako uvoľniť napätý sval je natiahnuť ho. Dajte ale pozor aby ste neprekročili hranicu a nespôsobili si vážnejší úraz.
Ak vás spazmy trápia častejšie je na čase doplniť minerály – hlavne magnézium, Tento minerál zabraňuje vzniku svalových kontrakcií.
Kŕč nie je život ohrozujúci stav. Bolesť, a aj samotné napnutie svalov môžete zmierniť
- Liekmi proti bolesti
- Striedaním teplých a studených obkladov
- Masážou
- Strečingom
Ak kontrakcia neprechádza a trvá pár dní, alebo sa často bez dôvodu opakuje vyhľadajte lekára. Môže ísť o vážnejší problém – meningitída, tetanus, mozgová obrna.