Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že na základe čoho si vyberáme toho správneho kandidáta? Prečo je pre niekoho lepší ten kandidát a pre niekoho zase iný? Zamerajme sa na výskumy politológov.
Im sa totižto podarilo odhaliť také tri základné faktory, ktoré ovplyvňujú človeka pri výbere jeho kandidáta. A to sú:
- Lojalita k starne
- Charakteristiky kandidáta alebo jeho strany
- Dôležitých otázok a ich riešením
Lojalita k strane– Je to najovplyvňujúcim faktorom pri výbere. Každý jeden z nás sa radí do jednej z troch skupín myslenia a to: konzervatívci, liberáli alebo sociálnodemokraticky zmýšľajúci. Alebo teda na pravicové a ľavicové zmýšľanie. V Amerike sa ľudia hlásia skôr k republikánom (Donald Trump) alebo demokratom (Hillary Clinton).
Charakteristika kandidáta – Tu nie je ani nad čím sa zamýšľať, každý jeden človek si vyberá aj podľa toho, ako sa mu daný kandidát páči alebo nie. A to nemyslíme len to či je kandidát pekný alebo nie. Predovšetkým ide o etnicitu, vierovyznanie, pohlavie, región, z ktorého kandidát pochádza. Dôležitým faktorom je aj to, že z akej spoločenskej vrstvy uchádzač pochádza.
Dôležité otázky a ich odpovede na ne – Tiež jedným z dôležitých faktorov pri výbere kandidáta. Práve kvôli tomuto bodu sledujeme rôzne predvolebné debaty, názory kandidátov kandidátov a podobne. Medzi ne napríklad patrí: boj proti korupcii, riešenie ľudí LGBT, minimálna mzda.
Rozhodne nie sú len toto otázky, vďaka ktorým si človek vyberá svojho kandidáta. Existujú aj mnohé ďalšie. A tu sú – predsudky. Napríklad v týchto našich Slovenských voľbách na prezidenta 2019 máme tiež rôzne predsudky. Hlavným, ktorý ja vnímam je, že máme aj kandidátky. Jedna z nich má reálnu možnosť sa stať prezidentkou a práve tu vzniká predsudok – Bude žena schopná riadiť náš štát? V niektorých krajinách sa nad týmto nikto nezamýšľa, no žiaľ my žijeme v našom konzervatívnom Slovensku.