V záhrade veľmi rada experimentujem, a preto neraz pestujem aj rastliny, ktoré u nás bežne nevidíte. Z tohto dôvodu, ich neraz zháňam aj z iných krajín, ako je tá naša. Veľmi dobrým zdrojom exotických semien, za ktoré nezaplatíte celý majlant, je nepochybne Čína. Viem, možno sa teraz chytáte za hlavu. Lacné semená z Číny, z toho predsa nemôže nič vyrásť. Verte, že môže, len nie vždy vyrastie to, čo je na obrázku.
Červené – nečervené uhorky
Toto leto som pestovala napríklad uhorky, ktoré mali byť po dozretí červené. Semienka krásne vyklíčili, nenapadla ich žiadna záhadná choroba a dokonca, z nich v polovici leta, boli naozaj uhorky. Boli dokonca krásne veľké a chuťovo naozaj zaujímavé. Mali chuť, ako by ste skrížili uhorku s melónom a boli naozaj šťavnaté. Drobným detailom však bolo to, že s červenou farbou nemali nič spoločné. Na druhej strane neboli ani zelené. Mali hrubšiu kožu hnedej farby. Hold, niekto sa asi pomýli.
O červených uhorkách píšem, pretože to bol lepší prípad. Lepšie povedané, semená uhoriek, paradajok, mrkvy a papriky mi vždy vyklíčili aj vyrástli, boli tým, čím mali byť, len nemali danú farbu alebo tvar. Napríklad fialové paradajky, boli normálne červené. Rovnako to dopadlo aj s čiernymi a ružovými paradajkami a modrými jahodami. Niektoré semená, sa však z Číny a navyše za málo peňazí, naozaj neoplatí kupovať. Dokonca existuje niekoľko druhov, z ktorých vám, takmer určite, nevyrastie nič.
Čo nekupovať
Zlé skúsenosti som mala s melónom, fazuľou, škoricou a arašidmi. Niektoré semená by ste mali kupovať naozaj len z overených zdrojov, pretože majú veľmi krátku klíčivosť alebo ich uskladnenie musí byť špeciálne. Tak napríklad melónové semená, musia byť odstáte minimálne päť rokov. Inak vám v pôde iba zhnijú. Presne naopak, je to so škoricou. Tá sa musí posadiť ihneď po tom, čo na rastline dozrejú semená. Takže semienka s príliš krátkou klíčivosťou alebo inými extra požiadavkami, z Číny naozaj nekupujte.