Časté vedľajšie účinky antibiotík a ako proti nim bojovať


Žalúdočné problémy
Mnohé antibiotiká spôsobujú bolesť žalúdka alebo iné gastrointestinálne vedľajšie účinky. Tie môžu zahŕňať:

prášiky

  • Nevoľnosť
  • Zvracanie
  • Kŕče
  • Hnačka

Makrolidové antibiotiká, penicilíny a fluorochinolóny môžu spôsobiť viac žalúdočnej poruchy ako iné antibiotiká.

Čo robiť
Opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika, či môžete užívať antibiotikum s jedlom. Jedenie môže pomôcť znížiť vedľajšie účinky žalúdka z určitých antibiotík, ako je amoxicilín a doxycyklín.
Tento prístup však nebude fungovať pre všetky antibiotiká. Niektoré antibiotiká, ako tetracyklín, sa musia užívať na prázdny žalúdok.
Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že viete, ako by ste mali užívať váš liek a či existujú iné spôsoby, ako môžete zmierniť vedľajšie účinky žalúdka.

bolest břicha

Kedy vyhľadajte lekára
Mierna hnačka sa zvyčajne objaví po prerušení užívania lieku. Avšak, ak je hnačka závažná, môže to spôsobiť:

  • bolesti brucha a kŕče
  • horúčka
  • nevoľnosť
  • hlien alebo krv vo vašej stolici

Tieto príznaky môžu byť spôsobené nadmerným rastom škodlivých baktérií vo vašich črevách. V takýchto prípadoch okamžite vyhľadajte lekára.

Fotosenzitivita
Ak užívate antibiotikum, ako je tetracyklín, vaše telo môže byť citlivejšie na svetlo. Tento efekt môže spôsobiť, že svetlo bude v očiach jasnejšie. Môže tiež spôsobiť, že vaša pleť bude skôr náchylná na spálenie.

Čo robiť
Ak viete, že budete vonku na slnku, nezabudnite nosiť ochranu proti slnečnému žiareniu s ochranou proti UV a UVB a znovu aplikujte opaľovací krém podľa pokynov na štítku. Taktiež noste ochranný odev a doplnky, ako napríklad klobúk a slnečné okuliare.

Horúčka
Horúčky sú častým vedľajším účinkom mnohých liekov, vrátane antibiotík. Horúčka sa môže vyskytnúť z dôvodu alergickej reakcie na lieky alebo ako zlého vedľajšieho účinku.

teploměr

Čo robiť
Ak dostanete horúčku, keď užívate antibiotikum, pravdepodobne odíde sama od seba. Ak vaša horúčka nezmizne po 24 až 48 hodinách, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika na používanie liekov proti bolesti, ako sú acetaminofén (Tylenol) alebo ibuprofén, ktoré pomáhajú znížiť horúčku.

Kedy vyhľadajte lekára
Ak máte horúčku vyššiu ako 40 ° C, kožnú vyrážku alebo problémy s dýchaním, vyhľadajte ihneď svojho lekára.

Posted in Nezařazené