V mojom prípade, som bol s vatou veľmi spokojný. Avšak iba do momentu, kedy som ju nemusel celú vymeniť.
Výhody sklenenej vaty:
- ľahká manipulácia
- prestrihnete ju obyčajnými nožnicami
- môžete si vystrihnúť presne také tvary, ako potrebujete
- nízka prašnosť (tie dnešné sklenené vaty nie sú rovnaké ako pred tridsiatimi rokmi)
- veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti
- prijateľná cena
- vhodný materiál aj pre stavby z dreva, pretože im umožňuje dýchať
Keď ste si teraz prečítali všetky výhody, asi sa pýtate prečo som v konečnom dôsledku nebol spokojný. Ja osobne som zatepľoval chalupu. To ale nie je podstatné, pretože hlodavce žijú aj na dedinách, či v mestách. Prečo hlodavce? Hneď sa k tomu dostanem.
Zatepľoval som obvodové steny, no a samozrejme že s vonkajšej strany chaty. Tak sa to má robiť. Zatepľovanie z vnútra nie je dobrý nápad. Pomáhal mi kamarát, ktorý sa týmto veciam venuje, takže všetko prebehlo veľmi hladko, rýchlo a mal som tiež istotu, že sme izoláciu nainštalovali správne. Sklenenú vatu obložili OSB doskami a na tie som potom pribil krásny, drevený obklad.
Musím povedať, že zateplenie pomohlo neskutočne. V zime bolo v chalupe príjemne teplo, no a v lete sa naopak nadmerne nenahrievala. Asi po dvoch rokoch som si na jar všimol, že spod dosiek niečo trčí. Boli to kúsky vaty. Najprv som tomu naozaj nerozumel, preto som to neriešil. Spomínaný kamarát, ktorý mi s izoláciou pomáhal, mi ale do celej veci vniesol trochu svetla. Išlo o myši, ktoré si z vaty urobili bývanie. O rok na to, som musel všetko pekne demontovať a začať odznova. V predajni vám síce povedia, že sklenená vata je ostrá a pichá, takže sa do nej hlodavce určite nenasťahujú. To ale nie je pravda. možno tak tridsať rokov dozadu, kedy bola naozaj nepríjemná aj na dotyk to platilo. Ale dnes tento materiál vôbec nie je nepríjemný. Takže ak zvažujete zatepľovanie a bývate v blízkosti lesa, alebo máte s hlodavcami problém, poobzerajte sa aj po iných materiáloch.